آموزش و نگهداری

5 دلیل برای تمیز کردن منظم لوازم خانگی

دلایل تمیز کردن لوازم خانگی

اکثر افراد از استراحت در محیط تمیز منزل لذت می برند و معمولا اکثرا تا زمانی که محیط اطراف تمیز نباشد، نمی توانند استراحت کنند. معمولا تمیز کردن لوازم خانگی در زمان تمیز کردن محیط اطراف مورد غفلت قرار می گیرد. همه ی ما برای سهولت در زندگی از لوازم خانگی متعددی نظیر مخلوط کن، قهوه ساز، ماشین ظرفشویی، یخچال، مایکروویو، ماشین لباسشویی و غیره استفاده می کنیم. لوازم خانگی موجود در منزل یک سرمایه بزرگ به حساب می آیند که باید از آن ها نگهداری کرد. در ادامه 5 دلیل برای تمیز کردن مرتب لوازم خانگی را به شما معرفی می کنیم.

1- سلامت

لوازم خانگی مستعد آلوده شدن به انواع باکتری ها، ویروس ها، کپک ها و غیره می باشد که می تواند بر سلامتی اعضای خانواده تاثیر بگذارد. به عنوان مثال بقایای مواد غذایی در مایکروویو یا فر اجاق گاز در دفعات بعدی پخت و پز می تواند باعث تولید باکتری شود. زمانی که میکروب ها در محیط گرم روی سطوح می مانند به سرعت تکثیر می شوند و احتمال بیماری را زیاد می کنند. رشد کپک در فر اجاق گاز نیز می تواند نگران کننده باشد، چرا که اسپورهای کپک می توانند در محیط پخش شوند و حملات آسمی را تحریک کرده و شرایط تنفسی موجود را تشدید کنند. این آلودگی ها می توانند کیفیت هوای خانه را پایین می آورند. علاوه بر موارد ذکر شده، رشد باکتری در یخچال و فریزر باعث خراب شدن یا بوی بد مواد غذایی می شود.

تصویر یک خانواده سالم و شاد در کنار آشپزخانه

سلامتی اعضای خانواده یکی از دلایل تمیز کردن لوازم خانگی می باشد

2- کارایی

زمانی که یک دستگاه تمیز و مرتب نگه داشته می شود، به طور موثری کار می کند. تمیز کردن لوازم خانگی یک عادت خیلی خوب است. در زمان تمیز کردن لوازم خانگی تمیز کردن فیلتر، شیلنگ، لوله آب را فراموش نکنید، چراکه این وسایل به دستگاه کمک می کنند تا مطابق با هدف سازنده کار کند.

یک نفر در حال تمیز کردن صفحه اجاق گاز

با نظافت لوازم خانگی می توان کارایی آن را بهبود بخشید

3- دوام

طول عمر یک دستگاه بسته به نوع دستگاه، مدل و سایر موارد متفاوت است. برای حفظ طول عمر دستگاه در محدوده ی مورد انتظار باید آن را مرتب تمیز کرد. از بین بردن آلودگی، کپک و سایر موارد به افزایش طول عمر دستگاه کمک می کند.

تصویری از مجموعه لوازم خانگی

با نظافت لوازم خانگی می توان طول عمر مفید آن را افزایش داد

4- بهبود بهره وری انرژی

زمانی که لوازم خانگی خود را تمیز می کنید، دستگاه ها به طور موثرتری کار می کنند و مصرف انرژی بهینه تر می شود. بسیاری از افراد با هدف کاهش مصرف انرژی لوازم خانگی خود را تمیز می کنند. شما می توانید با تمیز کردن لوازم خانگی و بدون آسیب رساندن به عملکرد دستگاه ها مصرف انرژی را کاهش دهید.

تصویر مجموعه ای از لوازم خانگی با برچسب مصرف بهینه انرژی

با تمیز کردن مرتب لوازم خانگی می توان مصرف انرژی را بهینه کرد

5- تازگی

اکثر افراد تمایل دارند از اقلام تمیز و تازه استفاده کنند. زمانی که لوازم خانگی به طور مرتب تمیز می شوند، می توانند تاثیر عمده ای بر احساس عمومی در خانه داشته باشند. با تمیز کردن لوازم خانگی فضا برای خانواده و مهمانان تمیزتر و راحت تر خواهد بود.

یک خانواده شاد در حال استفاده از یخچال

با تمیز بودن و سالم بودن لوازم خانگی روحیه افراد خانواده بهتر می شود

سخن پایانی

نظافت مرتب لوازم خانگی برای دستگاه ها مفید است و برای خانه شما بسیار عالی است. ممکن است شما برای استفاده از محصولات پاک کننده شیمیایی وسوسه شوید، اما استفاده از این محصولات ضروری نیست. شما می توانید از وسایل موجود در منزل مانند جوش شیرین ، سرکه سفید ، پراکسید هیدروژن و موارد دیگر برای تمیز کردن لوازم خانگی استفاده کنید. این وسایل جایگزین مناسبی برای پاک کننده های شیمیایی سخت هستند. در صورتی که دستگاه شما مشکلی داشته باشد که با نظافت کردن برطرف نمی شود، می توانید از تکنسین مجرب تعمیرات لوازم خانگی کمک بگیرید.