چرا ماشین ظرفشویی شما بو می دهد؟

دلایل بو دادن ماشین ظرفشویی

از آنجایی که ماشین ظرفشویی شما برای شستن ظرف ها مورد استفاده قرار می گیرد باید تمیز باشد. بوی تند و زننده ماشین ظرفشویی زمانی که درب آن را باز می کنید می تواند ناخوشایند باشد. بوی بد ماشین ظرفشویی صد در صد نشان دهنده یک مشکل می باشد، بنابراین در اینجا برخی از دلایل عمده ای را که باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی می شود را به شما معرفی می کنیم و راهکارهایی را برای حل مشکل ارائه می دهیم.

یک خانم که از بوی آزار دهنده ماشین ظرفشویی کلافه شده است
بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی

کثیفی فیلتر ماشین ظرفشویی

تمام مدل های ماشین ظرفشویی دارای یک فیلتر هستند که ذرات باقی مانده مواد غذایی از ظروف و قابلمه ها شسته شده را جمع می کند. اگر فیلتر را به طور مرتب تمیز نکنید، ذرات مواد غذایی می توانند فیلتر را از بین برده و بوی نامطبوعی ایجاد کنند. اگر در هنگام باز کردن درب ماشین ظرفشویی با بوی بد مواجه شدید اولین کاری که باید انجام دهید بررسی فیلتر ماشین ظرفشویی می باشد. در اکثر ماشین های ظرفشویی فیلتر در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد و به راحتی قابل باز کردن و بیرون کشیدن است. بعد از اینکه فیلتر را خارج کردید با استفاده از یک دستمال کاغذی می توانید آن را تمیز کنید، در صورتی که مواد غذایی به فیلتر چسبیده باشد، لازم است آن را به مدت ده دقیقه در آب گرم خیس کنید و سپس با استفاده از یک برس کوچک آن را تمیز کنید.

 یک نفر که در حال باز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی است.
باز کردن و پاکسازی فیلتر ماشین ظرفشویی

جرم گرفتن ماشین ظرفشویی

اگر خانه ی شلوغی ندارید و از ماشین ظرفشویی به طور مکرر استفاده نمی کنید، ممکن است ماشین ظرفشویی شما دچار جرم گرفتگی شود. زمانی که درب ماشین ظرفشویی برای مدتی طولانی بسته باشد، شرایط ایده آلی برای ایجاد جرم فراهم می شود. متاسفانه جرم ماشین ظرفشویی می تواند به ظروف شما صدمه بزند، از این رو در زمان استفاده از ماشین ظرفشویی باید به این مورد توجه کنید. اگر احتمال می دهید که جرم باعث ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی شما شده است، باید آن را تمیز کنید. خوشبختانه با استفاده از وسایلی مانند سرکه سفید می توانید این مشکل را از بین ببرید، برای این کار کافی است یک فنجان سرکه را در قفسه ی بالای ماشین ظرفشویی قرار داده و چرخه ماشین ظرفشویی را در دمای بالا تنظیم کنید. زمانی که چرخه در حال اجرا است، سرکه در تمام بخش های ماشین ظرفشویی پراکنده می شود و جرم ها را از بین می برد، درسته که ممکن است آشپزخانه شما به مدت یک روز بوی سرکه دهد اما باعث تمیز شدن ماشین ظرفشویی شما خواهد شد. بعد از تمیز کردن ماشین ظرفشویی، با استفاده مکرر از ماشین ظرفشویی و اطمینان از خشک شدن آن بعد از یک چرخه از بروز مجدد این مساله جلوگیری کنید.

یک نفر در حال ریختن سرکه به داخل لیوان و قرار دادن آن در داخل ماشین ظرفشویی
از بین بردن جرم ها و آلودگی های ماشین ظرفشویی با استفاده از سرکه

زباله های پنهان

اگر ماشین ظرفشویی خود را تمیز کرده اید و فیلتر ماشین ظرفشویی کاملا درخشان و تمیز است، اما هنوز ماشین ظرفشویی بوی بد و نامطبوعی دارد، ممکن است یک مشکلی وجود داشته باشد که در ظاهر مشخص نیست. از این رو بهتر است که پشت ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. شاید از جمع شدن زباله در اطراف ماشین ظرفشویی تعجب کنید و پیدا کردن بقایای مواد غذایی یا جوندگان مرده که باعث بوی بد می شوند شما را مبهوت کند، می توانید با تمیز کردن این مواد بوی نامطبوع را از بین ببرید.

یک خانم که از تجمع آلودگی ها در پشت ماشین ظرفشویی تعجب کرده است
بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی به دلیل تجمع آلودگی ها در پشت آن

سخن پایانی

اگر تمامی نکات بالا را رعایت کنید و همچنان بوی بد ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد، وقت آن رسیده است که با یک متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی تماس بگیرید. علت های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی شود و تنها یک تکنسین باتجربه می تواند دستگاه شما را ارزیابی کرده و مشکل اساسی را پیدا کرده و حل کند.
برای تعمیرات لوازم خانگی خود می توانید از مرکز تخصصی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی سپند سرویس تماس بگیرید و با اطمینان خاطر تعمیر لوازم خانگی خود را به یک تکنسین حرفه ای واگذار کنید.

زهرا حیدرپور

نویسنده: زهرا حیدرپور