قطعات مختلف کولر گازی و نحوه کارکرد آن ها را بشناسید

دو عدد کولر گازی که بر روی دیوار یک خانه نصب شده اند

کولر گازی یکی از لوازم خانگی مهم و ضروری در تابستان است و به طور قطع نقش بسزایی در خنک کردن هوای خانه و محل کار دارد. امروزه تعداد افرادی که از این دستگاه و به خصوص مدل اسپلیت به جای کولر آبی استفاده می‌کنند، رو به افزایش است. اما آیا همه می دانند که سیستم این دستگاه ها چگونه کار می کند؟ به احتمال بسیار زیاد جواب خیر است. در این مقاله به توضیح راجع به ۷ قسمت اساسی کولر گازی داده شده و عملکرد آن ها را نیز به طور شفاف توضیح داده ایم. بیایید نگاهی به اجزای اصلی آن بی اندازیم.

کولر گازی که یک پنجره آن به سقف یک اداره متصل شده است
کولر گازی دارای اجزای مختلفی است که در صورت کارکرد درست تک تک آن اجزا، کولر به درستی کار می کند.

اجزای کولر گازی

کولر گازی مانند سایر لوازم های خانگی دارای اجزای متفاوتی است که هر کدام وظیفه ی خاصی را بر عهده دارند. گرد هم آمدن این قطعات مختلف، کولر گازی را ساخته و باعث کار کردن آن می شود. اجزای مختلف اسپلیت عبارتند از:

کمپرسور: کمپرسور را می‌توان قلب واحد کولر گازی دانست و اگر کمپرسور وجود نداشته باشد، به هیچ وجه درست کار نخواهد کرد. کمپرسور وظیفه ی تبدیل گاز به مایع مبرد کم فشار را دارد. این قطعه با تبدیل مبرد کم فشار گازی از اواپراتور به گاز فشار بالا، آن را برای ورود به کندانسور آماده می کند. این فرآیند به خنک سازی هوا توسط کولر کمک کرده و در نتیجه اتاق شما را خنک می شود.

سیم پیچ کندانسور: سیم پیچ کندانسور به یک فنی متصل است که گازی با فشار بالا را خنک کرده و در نتیجه آن را به شکل مایع تبدیل می کند. سیم پیچ کندانسور در قسمت خارجی کولر گازی قرار گرفته و یکی از مهم ترین اجزای این سیستم تهویه است.

اواپراتور: مایعی که از سیم پیچ کندانسور خارج می شود، از طریق لوله های بسیار کوچک به سمت اواپراتور می رود. فشار داخل اواپراتور بسیار کم است و این مایع را به حالت گازی تبدیل می کند. اکنون گاز خنک شده و به قسمت بعدی واحد تهویه مطبوع که واحد دمنده نام دارد، منتقل می شود.

واحد دمنده و کنترل کننده هوا: واحد دمنده و کنترل کننده هوا در یک چرخه کار می کنند تا هوای گرم را به داخل واحد تهویه هوا بکشند و هوای خنک را به داخل اتاق منتقل کنند. این دو واحد وظیفه توزیع مساوی هوای سرد در فضای اتاق را دارند.

سیستم داخلی کولر گازی که کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، دمنده و مایع مبرد را نشان می دهد
تمامی قسمت های مختلف کولر گازی باید به درستی کار کنند تا هوای اتاق به درستی خنک شود

ترموستات: ترموستات به کولر گازی کمک می کند تا درجه حرارت مناسب را حفظ کند. ترموستات یکی از اجزای مهم این دستگاه بوده و اگر ترموستات درست کار نکند، قطعات مختلف نیز کارکرد درستی نخواهند داشت. اگر برق دچار نوساناتی باشد، در کارکرد ترموستات اختلال ایجاد کرده به احتمال زیاد سبب خرابی آن می شود. بنابراین ترموستات بسیار مهم است و دمای سیستم سرمایشی را کنترل می کند.

فیلترها: هر سیستم سرمایشی دارای فیلتر است. فیلتر کولر گازی از ورود گرد و غبار به داخل موتور جلوگیری می کند. بنابراین فیلترهای سیستم تهویه مطبوع اجزای بسیار مهمی به حساب می آیند.

لوله های تخلیه: لوله های تخلیه قطرات آب را جمع کرده و هوای گرم به هوای خنک تبدیل می شود. لوله های تخلیه برای انتقال قطرات آب از کولر گازی کار می کنند. اگر لوله های تخلیه از کار بیفتند یا مسدود شوند، سبب نشت آب می شوند. اگر با هر یک از این مشکلات رو به رو شدید، حتما با سپند سرویس به جهت تعمیر کولر گازی خود تماس بگیرید.

ترموستات، لوله های تخلیه و فیلتر هوا ی کولر گازی
ترموستات، لوله های تخلیه و فیلتر هوا ی کولر گازی از جمله قسمت هایی هستند که به عملکرد صحیح کولر کمک می کنند

نظم بخشیدن به اجزا

اکنون که با اجزای مختلف کولر گازی آشنا شدید و نحوه ی عملکرد آن ها را متوجه شدید، به طور قطع از اهمیت سالم بودن هر یک از آن ها نیز با خبر شده اید. پس باید از آن ها مراقبت کنید و سرویس مرتب اسپلیت را فراموش نکنید. سیستم تهویه مطبوع (به عنون مثال اسپلیت) نوعی ماشین است که برای کار درست به عملکرد صحیح تمام قطعات آن متکی است. کمپرسور به سیم پیچ کندانسور وابسته است که به نوبه خود به اواپراتور بستگی دارد و این روند ادامه می یابد.

اگرچه تمیز کردن و نگهداری برخی از اجزای کولر گازی مانند فیلترها و لوله های تخلیه به تنهایی آسان است، اما تعمیر سایر قطعات دشوار است. بهتر است به جهت دریافت خدمات تعمیرات لوازم خانگی با سپند سرویس تماس بگیرید تا دستگاه خود را بررسی و یا سرویس کنید.

موژان پروین

نویسنده: موژان پروین